Jsou profesionální prostředky opravdu zapotřebí?

Bez diskuse, ano! Čištění navlhčeným hadříčkem ze starého trička má sice emocionální náboj (pokud jste to tričko měli rádi), ale určitě neudělá takovou službu, jako profesionální výrobek. Musíte myslet jednak na pracnost celého čištění a pak na efekty a případné negativní účinky.

Profesionální výrobek Vám umožní vyčistit danou techniku rychle a účinně. Například utěrky z mikrovlákna jednak nepouští žádné chlupy a jednak se netrhají. Mají vysokou savost a výborně zachycují znečištění.

Důležitá je i účinnost používaných roztoků. Voda v kombinaci s IT technikou není opravdu dobrá kombinace a navíc je její účinnost v porovnání s roztoky, vyvinutými speciálně k čištění IT techniky, neporovnatelná. Na českém trhu se nejčastěji setkáte s roztoky, založenými na lihové bázi. Jsou zpravidla levnější, ale často i agresivnější jak k povrchu, tak k Vaší pokožce. Jejich velkou nevýhodou je jejich hořlavost, což je například při čištění rozehřáté tiskárny poměrně důležité vědět. Vzhledem ke své agresivitě tyto roztoky poměrně dobře čistí. Často však více, než by bylo zapotřebí a poškozují tak čištěný povrch.

Pak se můžete na trhu setkat s výrobky založenými na přírodní bázi. Typickým reprezentantem jsou rakouské výrobky DISKO®. Jejich základní složkou je extrakt z pomerančové kůry. Tyto výrobky patří na trhu kvalitativně ke špičce. Cenově jsou tyto výrobky dražší, než roztoky lihové. Za své peníze však zákazník získá vysokou účinnost bez negativních vedlejších efektů – roztoky nepoškozují čištěný povrch ani při dlouhodobém používání a jsou šetrné k Vaší pokožce. Samozřejmě také obsahují antistatickou složku, která umožňuje prodloužit interval mezi údržbami. Účinnost je natolik vysoká, že při čištění není rozhodující ani tak množství naneseného roztoku, jako doba, po kterou se roztok nechá působit. Při správném užívání se tak náklady na vyčištění např. jednoho PC při využití základních nabízených sad pohybují od 18 Kč bez DPH. Při nákupu velkých balení, určených především pro servisy cena ještě razantně klesá.